Időnként a sportolóknak ki kell állni a jogaikért és olyan dolgokért, amik fontosak számukra. Az asszertivitás kifejezés a személy gondolatainak, érzéseinek és hiedelmeinek az őszinte és egyenes kifejezésére utal, olyan szociális elfogadott módon, amely nem sérti meg, vagy hágja át mások jogait. Az asszertív válaszminták 4 fő komponenst tartalmaznak:
- szívesség kérésének a képessége,
- pozitív és negatív érzések kifejezésének a képessége,
- a nemet mondás képessége és
- a képesség arra, hogy belekezdjünk, folytassunk és befejezzünk bizonyos beszélgetéseket.
- a szociális következtetések (pl. nem mer szólni azért, mert fél attól, hogy mások mit gondolnak majd vagy, hogy megbánt másokat);
- a tudatosság hiánya (pl. soha senki nem tanította meg neki, hogyan legyen asszertív);
- a magabiztosság hiánya (pl. a szocializációs minták és kulturális különbségek befolyása) és
- a sebezhetőség (pl. önmaga megismerése negatív következményekkel járhat).
- (Describe) Úgy írjuk le a helyzetet, ahogy mi látjuk, fessünk egyfajta verbális képet a másik személy viselkedéséről vagy arról a helyzetről, amire reagálunk: „Azt látom, hogy az történik…”; „Amikor kritizálják a játékomat, azt érzem, hogy…”
- (Express) Fejezd ki a másik viselkedésével vagy a már leírt szituációval kapcsolatos érzelmeidet. „Amikor ezt csinálod, úgy érzem, hogy…”; „Dühös és frusztrált vagyok, ha a hátam mögött beszélsz rólam.”
- (Specify) Pontosítsd, hogy igazából mit szeretnél, ha megváltozna: „Azt szeretném, ha építő jelleggel és nem megalázóan jeleznél nekem vissza”; „Értékelném, ha nem beszélnél rólam a hátam mögött”.
- (Consequences) Beszéljünk a várható következményekről: „Ha nem szállsz ki az én dolgomból, megkérem az edzőt, hogy segítsen tisztázni a helyzetet”.
További sportpszichológiai tippek a témában: http://www.sportpszichologusok.hu/sport.html
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése